Pokud vám lékař doporučí hysterektomii, nepanikařte. Stává se tak každý rok více jak deseti tisícům pacientek. Na co se ale musíte připravit? Jaká předoperační vyšetření vás čekají? A jaká bude rekonvalescence? Není to zase tak strašné...
Výběr pracoviště
Předně je dobré si přiznat, že rčení "když dva dělají totéž, není to totéž", platí i u lékařů. Zvažte proto velmi dobře, kde se necháte operovat. Rozdíly mezi pracovišti jsou značné. Největší a nejzkušenější pracoviště najdete na gynekologické klinice v Praze U Apolináře, kde se pravidelně školí ostatní lékaři z jiných nemocnic. Každý však nemůže být operován právě tady. Pokuste se tedy aspoň zjistit, kolik operací vámi zvolené pracoviště ročně provede a jaké jsou na lékaře reference.
Předoperační vyšetření
Předoperační vyšetření má za úkol zjistit váš aktuální zdravotní stav a schopnost operaci podstoupit. Standardní předoperační vyšetření, které zajímá hlavně anesteziologa, je interní vyšetření (EKG) + laboratorní vyšetření krve a moče. Nezapomeňte, že toto vyšetření obvykle nesmí být starší než 14 dní. Ještě před samotným zákrokem si s ohledem na vaši diagnózu mohou lékaři nechat provést další dovyšetření. Používá se hlavně ultrazvuk, v určitých případech ale dojde i na takzvanou cytoskopii (což je vlastně zobrazení močového měchýře z vnitřku, pomocí optiky zavedené močovou trubicí).
Průběh operace
Protože se hysterektomie provádí výhradně v celkové anestezii, nebudete si z této fáze pamatovat vůbec nic kromě pobytu na oddělení a pár okamžiků před usnutím. Způsob provedení operace volí lékař na základě vaší diagnózy a standardů pracoviště. Ve většině případů se dnes již volí laparoskopické odstranění dělohy, které je vůči pacientce výrazně šetrnější. Ne každé pracoviště však tuto techniku bravurně zvládá. U onkologicky nemocných pacientek je operace stížena o odběr uzlin, na což si ne každé pracoviště (laparoskopicky) troufne.
Po operaci mohou nastat i jisté komplikace. Nejčastěji se jedná o silné krvácení, které může mít za následek i další operativní zákrok. Další nepříjemností jsou například potíže při vyprazdňování močového měchýře, která by ale měla po pár dnech odeznít (a kvůli níž je obvykle po operaci ponechávána cévka vedená skrze močovou trubici). Samozřejmě jsou zde i rizika spojená s celkovou anestezií.
Hysterektomie a rekonvalescence
A jak dlouhá je rekonvalescence a pooperační pracovní neschopnost? Pokud máme za sebou laparoskopickou a vaginální operaci, je tato doba maximálně dvoutýdenní, abdominální operace ale s sebou nese až dvouměsíční neschopnost. Během prvního půl roku od operace by taktéž pacientka neměla zvedat těžká břemena (což je v tomto směru cokoliv nad deset kilogramů).
Pokud se budeme bavit o pohlavním životě, pacientka by měla počkat po operaci nejméně šest týdnů. Sexuální život rozhodně nemusí být méně kvalitní. Často je ovlivněn psychikou pacientky a zde může dobře pomoci návštěva psychologa.
Články z GYNWEB.cz
- Check if RSS URL is online
- Check if RSS contains items
This XML document is invalid, likely due to invalid characters. XML error: Undeclared entity warning at line 33, column 1
This XML document is invalid, likely due to invalid characters. XML error: Undeclared entity warning at line 33, column 1