Hysterektomie, neboli chirurgické odstranění dělohy, se řadí mezi náročnější operace gynekologického rázu.  Ošetřující lékař často tento výkon konzultuje s pacientkou, neboť je nutný jen tehdy, pokud hrozí bezprostřední ohrožení života (rakovina a podobně). Vhodná je samozřejmě i v případě, kdy dochází k nadměrnému menstruačnímu krvácení, které nelze bohužel zastavit jinak než chirurgickým zásahem, případně u myomatózních děloh, které pacientkám přináší přidružené problémy a diskomfort.

Hysterektomie - režim před a po operaci

Odstranění dělohy se může provádět hned několika různými způsoby. Buď abdominálně, tj. řezem přes přední stěnu břišní (tak se děje hlavně v případě, kdy je děloha výrazně zvětšená), či laparoskopicky (tedy drobnými řezy na břiše, kudy se zasouvá kamera a jemné nástroje. Mezi další možnosti patří odstranění dělohy přes pochvu (tj. vaginálně). Rozdíly v těchto technikách jsou značné: klasická otevřená operace "přes břicho" je pro pacientku výrazně méně komfortní, rekonvalescence je delší. Moderní techniky jako laparoskopie mají výrazné benefity, avšak ne každé pracoviště umí výkon touto technikou zvládnout.

Pacientky musí po operaci počítat s jistými omezeními. V první řadě jde o ztížené vylučování moči, otok v místě, kde byl proveden zákrok nebo zhoršení průchodnosti střev. Pokud došlo během operace k větší ztrátě krve, je nutná krevní transfúze. U otevřené operace musíme počítat s delším hojením jizvy, jizvičky po laparoskopii se hojí rychleji.

Rekonvalescence se liší podle druhu operace, u laparoskopie je výrazně rychlejší. Po ní lze pokračovat v dosavadním životě takřka bez omezení, pacientky se však často nějakou dobu nemohou srovnat se ztrátou dělohy, kterou považují do jisté míry za symbol své ženskosti. Vyrovnání se s nastalou situací pak, hlavně po psychické stránce a v případě mladších žen, samozřejmě nějakou dobu trvá a není od věci se obrátit na psychologa, máte-li výrazné psychické problémy.

Na kvalitu sexuálního života nemá tento chirurgický zákrok obvykle pražádný vliv, některé pacientky ale mohou pociťovat snížení pohlavní touhy (pokud byly odňaty při zákroku i vaječníky). Ošetřující lékař by měl také pacientku upozornit, že se pohlavní styk důrazně nedoporučuje zhruba ještě šest týdnů po operaci, byť by se mohlo zdát, že je navenek již vše zdánlivě v pořádku.

Upozornění

Portál hysterektomie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)