Hysterektomie je gynekologickou operací, při které se odstraňuje děloha. Hysterektomie může mít několik podob (podle toho, co všechno se společně s dělohou odstraňuje) a způsobů provedení (více zde).

Hysterektomie - indikace

Důvodů, proč je ženě hysterektomie lékařem doporučena, může být mnoho. Nejčastěji je hysterektomie indikována z důvodu nepravidelného krvácení, které nelze korigovat léky, případně z důvodu silných krvácení. Dále se hysterektomie provádí u pacientek s endometriózou, myomy, nádorovými onemocněními atd.

Dle diagnózy pak lékaři volí rozsah operace:

- čistá hysterektomie
- hysterektomie s odstraněním adnex
- hysterektomie radikální

U čisté hysterektomie se odstraní pouze děloha, vaječníky a vejcovody jsou ženě ponechány. U hysterektomie s odstraněním adnex znamená, že se kromě dělohy odstraní i vejcovody s vaječníky. U radikální hysterektomie se odstraňují i vazivové struktury, které drží dělohu a blízké mízní uzliny. Radikální hysterektomie je indikována zejména u onkologických onemocnění.

Hysterektomie a psychika

Hysterektomie se - logicky - těší zájmu gynekologů, její techniky se neustále modernizují tak, aby celý výkon ženu minimálně FYZICKY traumatizoval. Ovšem stránku PSYCHICKOU naše zdravotnická zařízení nijak neřeší a ženy si tak musí samy najít způsob, jak se s problémem vyrovnat.

Hysterektomie, ztráta dělohy, je pro ženu po psychické stránce velice náročná a často jimi bývá popisována jako definitivní ztráta ženství. Tento prvotní pocit je velice častý a dotčené ženy by se neměly bát vyhledat odbornou pomoc. Hysterektomie totiž pro ženu nemusí být ve finále žádným zásadním mezníkem v jejím aktivním životě: po hysterektomii lze vést kvalitní sexuální život, lze sportovat a dělat vše jako před tím.

Upozornění

Portál hysterektomie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)